KORONA A CESTOVÁNÍ

Na této stránce naleznete veškeré informace ohledně vývoje situace v souvislosti s virem COVID-19 a jeho šířením v zemích, do kterých pořádáme zájezdy: Egypt, Maroko, Jordánsko a Izrael.

Celkový vývoj situace sleduji (Katarína) na svých stránkách ve speciálnímu seriálu COVID-19 na Blízkým Východě. Naleznete v něm statistiky celkového počtu nakažených a obětí, průběh krize a vládní opatření, případně informace o tom, kde se na internetu lze dočíst více.

K disopozici je rovněž podrobnější článek o koroně v Maroku.

Vývoj koronakrize v zemích Blízkého Východu

Následující informace a screenshoty grafů vývoje situace v Egyptě, Maroku, Jordánsku a Izraeli jsou ze stránek Světové zdravotní organizace k dnešnímu datu (30.7.2020):

EGYPT

První případ onemocnění na COVID-19 byl v Egyptě zaznamenán 14. února. Do dnešního dne onemocnilo na koronaviru více než 82 tisíc osob. Největší přírůstek nakažených zaznamenal Egypt 20. června, až 1774 případů. Do dnešního dne zemřelo v Egyptě 4691 osob, nejvíc 16. června (97 osob).

Zatímco úmrtnost se za poslední měsíc pohybuje kolem 40-50 případů denně, nemoc je od začátku července na ústupu:

JORDÁNSKO

V Jordánsku se první případ onemocnění na COVID-19 vyskytnul 2. března. Nejvyšší přírůstek nakažených byl 22. července (46 případů). Celkově v Jordánsku o 2. března zemřelo 10 na koronavirus 11 nemocných. Počet nakažených lehce přesáhl 1000 případů (1182).

Graf šíření nákazy naznačuje vyšší počet případů na konci března a na začátku června. Od poloviny června má klesající tendenci, s výjimkou 22 července. Nelze ale zatím mluvit o druhé vlně:

IZRAEL A PALESTINA

Izrael se s koronavirem potýká od 21. února a současné době zažívá druhou vlnu nákazy. Nejvyšší počet nakažených přibyl 24. července (2075 případů). Zároveň má ale počet úmrtí klesající tendenci (nejvíc úmrtí bylo 8. dubna (19 případů). Celkový počet úmrtí je 477, počet nakažených se blíží ke 63 tisícům.

Situace na Palestinských územích odpovídá té v Izraeli. Celkový počet nakažených je tady nižší (přes 13 tisíc případů) a počet úmrtí nedosahuje ani stovku. Nicméně podobně jako v Izraeli, i Palestinská území zaznamenávají v současné době druhou vlnu koronakrize. Jen za poslední dva týdny přibyla více než polovina všech nakažených od 5. března, kdy byl zdetekován první případ nemoci. Zatím nejvíce případů nákazy přibylo 24. července, až 596 nemocných Najvyšší počet úmrtí (sedm) byl zaznamenán 13. července.

MAROKO

Maroko se s koronavirem potýká od 2. března. Počet všech nakažených se v současné době blíží ke 22 tisícům a 327 nemocných na COVID-19 zemřelo. Zatímco do poloviny června nepřibylo v zemi denně více než 300 případů, 30. července jich bylo 826, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. Co se týče úmrtnosti, tak dosahovala nejvyšších hodnot začátkem dubna s maximem úmrtí 5. dubna (16 případů).

Je nyní možné do zemí Blízkého Východu vycestovat?

V současné době JIŽ JE možné cestovat do těchto zemí, a to za níže uvedených podmínek. Je rovněž dobré sledovat  semafor ministerstva zdravotnictví z důvodu možné nutnosti karantény pro příjezdu do ČR.

EGYPT

1. července

Od 1. července je do Egypta možné letět např. z Běloruska a Ukrajiny, Evropská unie zatím cestování za účelem turismu nedoporučuje. Cestovatelé v Egyptě čekají regionální omezení, vstup je omezen v guvernorátech Káhira a Kaljubíja. Při vstupe do Egypta čeká cestovatele měření teploty a vyplnění zdravotní karty. Turisté se musí prokázat platným zdravotním pojištěním. Pohyb na veřejnosti je možný pouze s rouškou. Památky jako jsou pyramidy v Gize, Egyptské muzeum v Káhiře nebo Karnacký chrám v Luxoru jsou již otevřené.

1.září

Ode dneška jsou hranice Egypta opětovně otevřeny pro všechny cestující, jež se při příletu musí prokázat platnými výsledky negativního testu na koronu (to znamená výsledky nesmí být starší než 72 hodin). Prokázaní negativního testu platí pro přílet na kterékoliv mezinárodní letiště v Egyptě, včetně těch v turistických destinacích kde je rovněž možnost prodrobit se testu v případě, že s ním cestující nepřiletěl. POkud cestující absolvuje test na COVID 19 v destinaci, má povinnost karantény do obdržení výsledků svého testu.

Cestující rovněž na letišti příletu vyplňují Public Health Card a musí být držiteli platného zdravotního pojištění.

MAROKO

15. července

Po téměř čtyřech měsících jsou otevřeny hranice země, cestování je ale omezeno a vstup do země je garantován pouze občanům a rezidentům Maroka. Informace o otevření hranic pro cestovní ruch nejsou zatím k dispozici.

V současné době zažívá Maroko druhou vlnu šíření pandemie, počet nekažených se zvyšuje od 24. června, kdy vláda zrušila povinnou karanténu. Tu opět pro některá města obnovila 27. července, před svátky Eid al-Adha. Tehdy rovněž vystoupal počet nových případů na 811, což bylo zatím nejvíc od začátku pandemie. Počet případů stoupal i na začátku srpna, kdy překročil tisícovku denně. Z toho důvodu byla opět zavedena karanténa velkých měst, do kterých v této chvíli není bez speciálního povolení vstup. V důsledku vývoje situace byl již pošesté prodloužen nouzový stav, a to do 10. října.

10. září

Došlo k částečnému otevření hranic pro turistický ruch. Do země nyní můžou přicestovat návštěvníci ze všech zemí, jež nemají s Marokem vízovou povinnost. Cestující se musí prokázat hotelovou rezervací, PCR + serologickým testem a dostávají do pasu razítko, jež je oprávňuje k tomu pobýt v zemi 3 měsíce (tudíž klasické “turistické vízum”).

JORDÁNSKO

Jordánsko má uvedených 4 zemí nejlepší výsledky v boji proti koronaviru z hlediska nejnižšího počtu nakažených i úmrtí. V průběhu června došlo k postupnému uvolňování, včetně v oblasti letecké dopravy. V současné době jsou v provozu vnitrostátní lety. Světová rada cestování a turismu (World Travel and Tourism Council -WTTC) již v červnu přidala Jordánsko na seznam zemí bezpečných pro turisty udělením známky “Bezpečné pro cestování” (“Safe Travels”).

16. července

Ministr pro mediální záležitosti Amjad Adaileh ohlásil,  že k obnovení mezinárodní letecké dopravy dojde na začátku srpna. 5. srpna došlo k oddálení otevření letiště pro mezinárodní lety z důvodu opětovného nárůstu případů v Evropě.

8. září

Byly obnoveny mezinárodní lety na letiště Královny Alie u Ammánu a zeme se tím opět otevřela pro turismus. Do Jordánska je možné vycestovat ze 43 zemí, mezi nimiž je i Česká republika. Negativní test na COVID 19, s výsledky ne staršími než 72 dnů je jednou z podmínek vstupu do země. Test PCR lze také absolvovat po příletu, přímo na letišti Královny Alie.

IZRAEL A PALESTINA

Izrael v současné době zažívá druhou vlnu koronakrize s každodenním vysokým nárůstem aktivních případů. Je možné, že se země vrátí k celostátní karanteně. Situace je obdobná i na Palestinské území. Cestování do země je ale možné jelikož letiště Ben Gurion i další jsou v provozu. Po příletu do Izraele musí cestující podstoupit 14-denní karanténu v jedném z karanténních středisk.

Zájezdy na Blízký Východ a do Severní Afriky