KORONA A CESTOVÁNÍ

Na této stránce naleznete veškeré informace ohledně vývoje situace v souvislosti s virem COVID-19 a jeho šířením v zemích, do kterých pořádáme zájezdy: Egypt, Maroko, Jordánsko a Izrael.

Celkový vývoj situace sleduji (Katarína) na svých stránkách ve speciálnímu seriálu COVID-19 na Blízkým Východě. Naleznete v něm statistiky celkového počtu nakažených a obětí, průběh krize a vládní opatření, případně informace o tom, kde se na internetu lze dočíst více.

K disopozici je rovněž podrobnější článek o koroně v Maroku.

Vývoj koronakrize

Následující informace a screenshoty grafů vývoje situace v Egyptě, Maroku, Jordánsku a Izraeli jsou ze stránek Světové zdravotní organizace k dnešnímu datu (30.7.2020):

EGYPT

První případ onemocnění na COVID-19 byl v Egyptě zaznamenán 14. února. Do dnešního dne onemocnilo na koronaviru více než 82 tisíc osob. Největší přírůstek nakažených zaznamenal Egypt 20. června, až 1774 případů. Do dnešního dne zemřelo v Egyptě 4691 osob, nejvíc 16. června (97 osob).

Zatímco úmrtnost se za poslední měsíc pohybuje kolem 40-50 případů denně, nemoc je od začátku července na ústupu:

JORDÁNSKO

V Jordánsku se první případ onemocnění na COVID-19 vyskytnul 2. března. Nejvyšší přírůstek nakažených byl 22. července (46 případů). Celkově v Jordánsku o 2. března zemřelo 10 na koronavirus 11 nemocných. Počet nakažených lehce přesáhl 1000 případů (1182).

Graf šíření nákazy naznačuje vyšší počet případů na konci března a na začátku června. Od poloviny června má klesající tendenci, s výjimkou 22 července. Nelze ale zatím mluvit o druhé vlně:

IZRAEL A PALESTINA

Izrael se s koronavirem potýká od 21. února a současné době zažívá druhou vlnu nákazy. Nejvyšší počet nakažených přibyl 24. července (2075 případů). Zároveň má ale počet úmrtí klesající tendenci (nejvíc úmrtí bylo 8. dubna (19 případů). Celkový počet úmrtí je 477, počet nakažených se blíží ke 63 tisícům.

Situace na Palestinských územích odpovídá té v Izraeli. Celkový počet nakažených je tady nižší (přes 13 tisíc případů) a počet úmrtí nedosahuje ani stovku. Nicméně podobně jako v Izraeli, i Palestinská území zaznamenávají v současné době druhou vlnu koronakrize. Jen za poslední dva týdny přibyla více než polovina všech nakažených od 5. března, kdy byl zdetekován první případ nemoci. Zatím nejvíce případů nákazy přibylo 24. července, až 596 nemocných Najvyšší počet úmrtí (sedm) byl zaznamenán 13. července.

MAROKO

Maroko se s koronavirem potýká od 2. března. Počet všech nakažených se v současné době blíží ke 22 tisícům a 327 nemocných na COVID-19 zemřelo. Zatímco do poloviny června nepřibylo v zemi denně více než 300 případů, 30. července jich bylo 826, což je zatím nejvyšší denní přírůstek. Co se týče úmrtnosti, tak dosahovala nejvyšších hodnot začátkem dubna s maximem úmrtí 5. dubna (16 případů).

Je nyní možné do těchto zemí vycestovat?

V současné době NENÍ možné cestovat do žádné z těchto zemí, a to jednak z důvodu, že tyto země nejsou na seznamu bezpečních zemí podle semaforu ministerstva zdravotnictví, jednak z důvodu jejich vlastních omezení.

EGYPT

Od 1. července je do Egypta možné letět např. z Běloruska a Ukrajiny, Evropská unie zatím cestování za účelem turismu nedoporučuje. Cestovatelé v Egyptě čekají regionální omezení, vstup je omezen v guvernorátech Káhira a Kaljubíja. Při vstupe do Egypta čeká cestovatele měření teploty a vyplnění zdravotní karty. Turisté se musí prokázat platným zdravotním pojištěním. Pohyb na veřejnosti je možný pouze s rouškou. Památky jako jsou pyramidy v Gize, Egyptské muzeum v Káhiře nebo Karnacký chrám v Luxoru jsou již otevřené.

MAROKO

15. července jsou po téměř čtyřech měsících otevřeny hranice země, cestování je ale omezeno a vstup do země je garantován pouze občanům a rezidentům Maroka. Informace o otevření hranic pro cestovní ruch nejsou zatím k dispozici.

V současné době zažívá Maroko druhou vlnu šíření pandemie, počet nekažených se zvyšuje od 24. června, kdy vláda zrušila povinnou karanténu. Tu opět pro některá města obnovila 27. července, před svátky Eid al-Adha. Tehdy rovněž vystoupal počet nových případů na 811? což bylo zatím nejvíc od začátku pandemie. Současná karanténa má trvat do 7.8., podle vývoje situace může dojít k jeho prodloužení. Prodloužení se může týkat i nouzového stavu, který má podle posledního rozhodnutí trvat do 10. srpna.

JORDÁNSKO

Jordánsko má uvedených 4 zemí nejlepší výsledky v boji proti koronaviru z hlediska nejnižšího počtu nakažených i úmrtí. V průběhu června došlo k postupnému uvolňování, včetně v oblasti letecké dopravy. V současné době jsou v provozu vnitrostátní lety. Světová rada cestování a turismu (World Travel and Tourism Council -WTTC) již v červnu přidala Jordánsko na seznam zemí bezpečných pro turisty udělením známky “Bezpečné pro cestování” (“Safe Travels”). 16. července ohlásil ministr pro mediální záležitosti Amjad Adaileh že k obnovení mezinárodní letecké dopravy dojde na začátku srpna. Společnost Ryanair obnoví pravidelné lety z Prahy (úterý a soboty) 27. října.

IZRAEL A PALESTINA

Izrael v současné době zažívá druhou vlnu koronakrize s každodenním vysokým nárůstem aktivních případů. Je možné, že se země vrátí k celostátní karanteně. Situace je obdobná i na Palestinské území. Cestování do země je ale možné jelikož letiště Ben Gurion i další jsou v provozu. Po příletu do Izraele musí cestující podstoupit 14-denní karanténu v jedném z karanténních středisk.

Zájezdy na Blízký Východ a do Severní Afriky